Aktualności

Marsz dla Życia i Rodziny 2021 - Dzień dla Życia i Rodziny

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Częstochowy 19 września pod hasłem ,,Czas to Miłość" .

Będzie on głównym wydarzeniem Dnia dla Życia i Rodziny. 

Zapowiada się piękny dzień, dlatego program ma zachęcić do wyjścia z domu. Ubierzmy się na biało, wyjdźmy na spacer, skupmy się w tym dniu na najbliższych, na rodzinie, na wspólnym świętowaniu. Dajmy świadectwo jak piękne jest życie i rodzina! 
W programie:


- Zbiórka "pieluszek dla maluszka" - podopiecznych naszej fundacji (dostarczamy bezpośrednio pod dzwon przy Archikatedrze w godz 10-18) 


- Marsz dla Życia i Rodziny

godz. 16.30 -– zbiórka pod figurą Niepokalanej na błoniach jasnogórskich. 


godz. 16.45 – przemarsz Alejami NMP 


godz.18.00 -  Msza św. w Archikatedrze Świętej Rodziny, 

po ktorej odbędzie się modlitwa przy dzwonie ,,Głos Nienarodzonych"


- Po każdej Mszy Św. (godz. 10:00, 11:00, 12:00, 18:00) w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, każdy z nas będzie mógł uderzyć w 

dzwon ,,Glos Nienarodzonych".


Ponadto:


 - Zniżki w częstochowskich kawiarniach, restauracjach, lodziarniach dla rodzin i osób, które tego dnia ubiorą się na biało.


Informacje o dzwonie ,,Głos Nienarodzonych": 

„Głos Nienarodzonych” to inicjatywa Fundacji „Życiu Tak”, którego realizacją zajęła się pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Ważący ponad tonę symbol ma przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. Dzwon ma pobudzać Polaków i świat, aby usłyszeli głos nienarodzonych i Boga w tej kwestii.

Dzwon został odlany 26 sierpnia 2020 r. w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej i w swej szacie jest otoczony dwoma kodami DNA, symbolizującymi rodziców: ojca i matkę. Na jednym z boków umieszczone zostało USG dziecka poczętego i dwaj cherubini strzegący oraz symbolizujący obecność Boga w każdym poczęciu człowieka. Drugi bok przedstawia tablice kamienne symbolizujące X Przykazań Bożych. Na pierwszej z nich znajdą się słowa Jezusa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej V przykazanie: „Nie będziesz zabijał”. Na kolejnej płaszczyźnie umieszczone są słowa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ,,Życie Dziecka zaczyna się pod sercem Matki’’.

Dzwon ,,Głos Nienarodzonych’’ na co dzień stacjonuje w Parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od Rzymu, gdzie 23 września 2020 r. na Placu Św. Piotra Papież Franciszek jako pierwszy dokonał symbolicznego uderzenia, wypowiadając znamienne słowa: ,,Niech ten Dzwon budzi sumienia stanowiących prawo w Polsce i na Świecie, a także ludzi dobrej woli’’. 

Ten dzwon przemawia w imieniu tych, którym zabrano głos poprzez aborcję. Niesie ze sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać, ani wypowiedzieć się. Dlatego już samo imię dzwonu upomina, budzi sumienia i mówi w imieniu nienarodzonych.