Aktualności

Inicjatywa społeczna "Rodzić po ludzku w Częstochowie"

Weź udział w inicjatywie społecznej na rzecz opieki okołoporodowej w częstochowskich szpitalach.

Inicjatywa społeczna "Rodzić po ludzku w Częstochowie"

W związku z bardzo licznymi głosami kobiet w kwestii niesatysfakcjonującej opieki okołoporodowej w Częstochowie, prosimy o wyrażenia poparcia w celu poprawy sytuacji matek rodzących w częstochowskich szpitalach. Poparcie to, w formie apelu, zostanie przekazane do Prezydenta Miasta Częstochowy jako do wykonawcy budżetu miejskiego, z którego finansowany jest szpital miejski w Częstochowie. Podpisanie tego apelu wyraża stanowczą prośbę, aby tę bardzo ważną kwestię dla częstochowskich rodzin potraktować priorytetowo.

Inicjatorką akcji jest Anna Majer Radna Miasta Częstochowy, ale to Państwo, czyli mieszkańcy naszego miasta są osobami, od których powodzenie tej akcji będzie zależeć. Prosimy zatem o podpisanie się pod apelem, a także zapoznanie się z krótką informacją, czego dotyczy ta inicjatywa.

Podczas wielu rozmów z Częstochowiankami, wnioskiem, który wypływał najczęściej z tych rozmów jest zarzut, że lepiej rodzić gdziekolwiek indziej, byleby nie w Częstochowie. Zarzut ten dotyczy obu szpitali: miejskiego i wojewódzkiego, w których znajdują się porodówki. Częstochowianki mówią wprost, że lepiej rodzic w Lublińcu, Kłobucku lub Radomsku, bo z Częstochowy, przerażonych standardem opieki okołoporodowej, ucieka wiele kobiet. Sytuacja ta jest wielce naganna i patologiczna! Nie godzi się, aby tak właśnie traktować kobietę w okresie ciąży, porodu, a potem w czasie opieki nad noworodkiem. Godne traktowanie rodzącej kobiety nie jest kwestią pieniędzy, ale podejścia do niej wypełnionego szacunkiem i zrozumieniem jej potrzeb. Szpitale nie mogą zamieniać się w "folwarki doktora", który nie respektuje godności kobiety. Jest wielu dobrych lekarzy i wiele wspaniałych położnych, zatem generalizowanie nie byłoby tu na miejscu. Należy jednak patrzeć całościowo i zapytać, czemu opinia o "porodówce" jest zła?

Z informacji przekazywanych od kobiet zachodzi podejrzenie, że na częstochowskich "porodówkach" łamane jest prawo, zarówno Rozporządzenie o standardach w opiece okołoporodowej, Ustawa o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jak i sama Konstytucja RP.

Celem apelu jest podjęcie konkretnych działań, a także zaplanowanie budżetu miasta na rok 2016 tak, aby znalazły się w nim środki na cele związane z opieką okołoporodową na częstochowskiej "porodówce". W związku z powyższym, aby móc właściwie zdiagnozować obszary i problemy w opiece okołoporodowej w częstochowskich szpitalach, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić monitoring wdrażania standardów okołoporodowych w szpitalu miejskim w Częstochowie. Monitoring ten zostałby przeprowadzony przez Fundację Rodzić po Ludzku, prawdopodobnie w II i III kwartale 2016 roku. Należy jednak już teraz zarezerwować środki budżetowe na to, aby pokryć koszty takiego audytu.

W związku z tym zostały zgłoszone wnioski budżetowe na rok 2016, którymi są:
- środki na przeprowadzenie audytu na porodówce w szpitalu miejskim,
- bezpłatne szkoły rodzenia w Częstochowie,
- zatrudnienie douli w szpitalnych porodówkach.

Liczymy na to, że pismo to, podpisane przez tak wiele kobiet, rodzin, środowisk i organizacji nie pozostanie bez echa. Liczymy na to, że pierwszy krok jakim jest przeprowadzenie monitoringu w miejskim szpitalu w Częstochowie zostanie poczyniony już wkrótce. Nie może być tak, że o tak złej sytuacji tylko się mówi, a nikt nie podejmuje żadnych działań, aby ją zmienić.

W Częstochowie, jako w pierwszym mieście w Polsce in vitro było finansowane z pieniędzy publicznych. Argumentowano to wtedy dobrem par i szczęściem, jakie wnosi w życie kobiety i mężczyzny przyjście na świat dziecka. Jeśli tak jest rzeczywiście, dlaczego w tak niegodny i wielce naganny sposób traktuje się w częstochowskich szpitalach kobiety, które spodziewają się tam swoich dzieci? 
Skoro znajdują się środki na finansowanie in vitro wierzymy, że znajdą się pieniądze w kasie miasta na przeprowadzenie audytu wdrażania standardów okołoporodowych w szpitalu miejskim w Częstochowie, a wnioski i rekomendacje płynące z tego monitoringu zostaną w pełni wprowadzone dla dobra kobiet i rodzin w naszym mieście.

Organizatorzy:
Anna Majer Radna Miasta Częstochowy
Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II
Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej
Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej